Jedziesz na ferie? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Home » Ubezpieczenia » Jedziesz na ferie? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Bagaże spakowane, narty naostrzone i nasmarowane – zaczął się czas wyjazdów na ferie zimowe. Wyruszając na urlop, oprócz sprzętu i dobrego humoru nie zapomnijmy o polisie ubezpieczeniowej. Pobyt w szpitalu we włoskim kurorcie może kosztować nawet 800 zł dziennie.

Polacy coraz chętniej wybierają europejskie kurorty na miejsce swojego zimowego wypoczynku. Możemy tam liczyć na dobrą pogodę, śnieg oraz doskonałą infrastrukturę i zaplecze turystyczne. Do tego dochodzi przystępna cena. To wszystko sprawia, że nad pobyt w polskich górach przedkładamy urlop we włoskich lub francuskich Alpach.

Narciarstwo to sport wyzwalający dużo pozytywnych emocji. Jednocześnie jednak jest to dyscyplina niezwykle urazowa. Narciarz o przeciętnych umiejętnościach może na stoku rozwinąć prędkość nawet 40 km/h. Doświadczony zawodnik jest w stanie poruszać się znacznie szybciej. Wystarczy jakakolwiek przeszkoda na drodze, np. drzewo lub inny użytkownik stoku i wypadek gotowy. Urazy głowy i kończyn to najczęstsze następstwa uprawiania sportów zimowych.

Nie warto tej sprawy bagatelizować. Można oczywiście założyć, że nas żadna przykra historia na stoku nie spotka i szusować do woli bez polisy ubezpieczeniowej. Nie zachęcamy jednak do takiego podejścia. W myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony, zanim zaczniemy kompletować narciarski ekwipunek, dobrze jest zapoznać się z ofertą ubezpieczycieli. Dlaczego?

Koszty leczenia za granicą znacznie przewyższają stawki, jakie znamy z kraju. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę. Dlatego poniżej podajemy przykłady cen usług medycznych, które poniesiemy, jeśli złamiemy nogę podczas uprawiania sportów zimowych we Włoszech.

Koszt transportu z miejsca wypadku do placówki medycznej to około 10 000 zł. Opatrzenie złamania kosztować będzie ok. 5000 zł, a pobyt w szpitalu nawet 800 zł dziennie. Jeśli wypadek miał miejsce na stoku, dochodzi transport helikopterem – około 100 euro za minutę lotu. Przelot samolotem sanitarnym do Polski może uszczuplić nasze konto nawet o 65 000 zł. Nie oszczędzajmy więc na ubezpieczeniu zwłaszcza, że jego koszt może wynieść zaledwie 2 zł dziennie, a ubezpieczyciele oferują korzystne stawki dla rodzin i grup.

Wielu turystów zaopatruje się przed wyjazdem w bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Gwarantuje ona, że w razie choroby lub wypadku będziemy mogli skorzystać z opieki zdrowotnej za granicą. Warto jednak wiedzieć, że z karty tej możemy korzystać tylko w zakładach opieki zdrowotnej, które działają w systemie powszechnym. Będziemy więc musieli sami znaleźć odpowiednią placówkę, jeśli wydarzy się wypadek. Dodatkowo, w niektórych krajach obowiązuje zasada, że pacjent dopłaca do świadczeń. Refundacja obejmie więc tylko część kosztów leczenia.

Doskonałym uzupełnieniem Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ubezpieczenie turystyczne, które można wykupić w większości towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. W zależności od tego, na jaką polisę zdecydujemy się, możemy liczyć m.in. na następujące korzyści:

  • Towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje nam leczenie i wizytę w odpowiedniej klinice. Nie musimy szukać tej świadczącej usługi powszechne.
  • Towarzystwo od razu pokrywa w większości koszty leczenia – płaci bezpośrednio lekarzowi lub klinice. Posiadając jedynie kartę EKUZ zwrot kosztów otrzymamy dopiero po powrocie do kraju.
  • Ubezpieczyciel zaopiekuje się naszymi dziećmi lub zwierzętami, jeśli trafimy do szpitala.
  • Jeśli bliska osoba będzie chciała towarzyszyć nam za granicą podczas leczenia, ubezpieczyciel pokryje koszty jej podróży.
  • W razie kradzieży dokumentów czy pieniędzy towarzystwo udzieli nam niezbędnej pomocy, a nawet, w zależności od wykupionego zakresu ubezpieczenia, udzieli bezzwrotnej pożyczki.
  • Jeśli wejdziemy w konflikt z prawem, istnieje możliwość skorzystania z usług prawnika oraz wpłata kaucji przez ubezpieczyciela.
  • Gdyby w czasie naszej nieobecności w domu miało miejsce włamanie lub inne zdarzenie losowe, w ramach polisy ubezpieczenia kosztów leczenia towarzystwo zabezpieczy mienie do naszego powrotu.
  • W przypadku śmierci ubezpieczonego, ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty transportu ciała do Polski.

Przed wyjazdem należy podjąć decyzję o sumie oraz zakresie ubezpieczenia, czyli kwocie, do jakiej maksymalnie towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naszego leczenia za granicą.

Bardzo ważna uwaga na koniec! Przed podpisaniem umowy trzeba zawsze poinformować ubezpieczyciela o chorobach przewlekłych, na jakie cierpimy, nawet jeśli mają one unormowany przebieg. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajduje się zapis, że ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeśli okaże się, że zatailiśmy przed nim fakty wpływające na ocenę ryzyka.

Bezpiecznego wypoczynku!

Comments are closed

Ubezpieczamy

Troszczymy się o zdrowie i mienie naszych klientów.

Rozliczamy

Terminowo załatwiamy sprawy księgowe i podatkowe.

Doradzamy

Wskazujemy rozwiązania idealnie pasujące do potrzeb.

Edukujemy

Uczymy, jak mądrze zabezpieczać życie i majątek.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz Politykę Prywatności |   Projekt: You'll Marketing & Branding